Agnieszka Rautman-Szczepańska

Poetka ma noty biograficzne w różnych miejscach:

https://lubimyczytac.pl/autor/182582/agnieszka-rautman-szczepanska

https://www.facebook.com/agnieszka.rautmanszczepanska

Tomik "Święta Helisa od neuronów" już samym tytułem zdradza inspirację nauką i religią. Helisa to linia śrubowa w matematyce, podwójna helisa to łańcuch kwasu deoksyrybonukleinowego złożony z dwóch komplementarnych łańcuchów zwiniętych w linię śrubową, a z kolei helisa alfa to rodzaj struktury drugorzędowej białka. Neuron to pojęcie bardziej znane (komórka nerwowa). Święta Helisa od neuronów to określenie pasujące np. do lekarki, której należy się z wielu względów uznanie. Być może Autorka miała na myśli siebie. W wierszu "Herezja" widać wyraźne przesłanie: "z upadłych aniołów powstają mądre kobiety". Biblijna Ewa zyskała wiedzę po ugryzieniu zakazanego owocu, co wiązało się z upadkiem, ale też z nabyciem mądrości. W wielu wierszach w tej książce widać właśnie kobiecy punkt widzenia, bardzo odważny, ale też inteligentny. Jest miejsce na bunt, tak jak chociażby w wierszu "Oblubienice", ale też na dialog z Bogiem (cytat z wiersza "Modlitwa": "daj Boże/ poczuć jak pachnie/ skóra anioła"). W wielu wierszach widać też odniesienia do świata nauki (cytat z wiersza "DNA": "z nici plazmy utkany krwiobieg/ zadziwiający popis mechaniki tkanek"). Natomiast tomik "Atlas wędrownych tęsknot" też jest bardzo kobiecy, ale odnosi się najbardziej do świata przyrody. Znajdziemy tutaj nawiązania do ptaków (gęsi, żurawie, koliber, sępy, mewy, pelikany), roślin (wodorosty), ryb (węgorze), owadów (motyl, ćmy), ssaków (pies). Są też akcenty humorystyczne (cytat z wiersza "Sprzedawca wiatru": "tylko u mnie/ wiatr we włosy/ albo do rzucania słów"). Obie wymienione książki są napisane z pasją, przywołują pełno skojarzeń i obrazów. To fascynująca podróż po świecie myśli Autorki. Z pewnością warto przeczytać.

Tym razem tomik przysłała poetka Katarzyna Tercha-Frankiewicz, za co należą się podziękowania 🙂 Już sam tytuł "Kołderka źle leży" zapowiadał, że będzie to poezja chociaż trochę humorystyczna. Przeczucia okazały się trafione, szczególnie poprawiają humor wiersze "donosy" (cytat z wiersza "Donos piąty": "popełniono przestępstwo/ za ogrodzeniem/ chodzi i żyje/ sąsiadka"). Książka jest podzielona na trzy części, a każda z nich rozpoczyna się cytatem wielkiej poetki (Haliny Poświatowskiej, Agnieszki Osieckiej, Anny Kajtochowej). W publikacji znajdziemy Bieszczady, Boga, Archaniołów, Miłość, a nawet pojawia się Tymbark, który jednak nie jest sponsorem książki. Nie jest to jednakże poezja religijna, lecz raczej autobiograficzna. Całość czyta się lekko i przyjemnie jak pamiętniki skradzione z sekretnej walizki 😉 Widzimy świat oczami Autorki, dlatego jest to też bardzo kobieca literatura. Okładka jest wspaniała, twarda i wielobarwna, będzie pasować na półce z książkami obok innych dzieł literackich. Jednym słowem warto przeczytać tomik "Kołderka źle leży" :-)
Poetka Kinga Michałowska w lutym przesłała swoją książkę "Ten, którego kochałam", za co wielkie dzięki :-) Jest to ponad dwieście wierszy o miłości i nie tylko. Tomik ukazał się w tym roku dzięki serwisowi Ridero. Całość rozpoczyna się od rymów, ale potem już króluje wiersz biały. Przez wszystkie strony przewija się historia pewnej znajomości, która przeradza się w miłość. Na stronie 63 dowiadujemy się, że już minął miesiąc od chwili poznania tej drugiej osoby. To już jest w pełni rozwinięte uczucie. Na stronie 101 pojawia się samotność (cytat: "Telefon, milczy/ Czy, to, najlepszy, znak/ Że, powoli, staję ci, się obojętna"), a kilka stron dalej utwór mówi o zakończeniu relacji (cytat: "Choć, od dawna, to, już, jest, koniec/ Nie potrafię, o tobie, zapomnieć"). Na stronie 112 okazuje się, że to już rok tej znajomości (cytat: "To, już, ponad rok, jak, się, znamy/ Nie pozwólmy, tej, więzi, zmarnować/ Choć, tak wiele, między nami, rozstań"). W następnych wierszach widać jednak nadzieję, że może ta miłość ma jeszcze szansę (cytat: "Z nadzieją, że, niebawem i dla nas,/ nadejdzie, pogoda, na miłość"). Widać silny motyw rozstań i powrotów (cytat: "Chociaż, odchodzisz,/ Nie, po, raz, pierwszy/ Lecz, już, tysięczny, raz/ Z, mojego, serca, nigdy, nie znikasz"). Jak potoczy się ta historia? O tym musicie już przekonać się sami, wystarczy przeczytać książkę "Ten, którego kochałam". Jest bardzo wciągająca, klimatyczna i pełna nadziei. Polecam :-)

LITERATURA

Copyright ©2022 Kesomiel.pl, Wszelkie Prawa Zastrzeżonejavascript:void(null)